بیوفیدبک
‍ دستگاه بیوفیدبک

بیوفیدبک یا بازخورد زیستی یکی از روش های درمانی نوین در پزشکی است.

بیوفیدبک به معناي ثبت سیگنال هاي بیولوژیک مانند تنفس ، فشار خون ، تعریق ، انقباضات عضلانی و … می باشد.

این سیگنال ها سپس وارد رایانه میشوند ، مورد پردازش قرار می گیرند و به شکل صوتی یا تصویری به صورت بازی های مختلف براي بیمار به نمایش در می آیند و به صورت کمی به شکل اعداد و نمودار ها براي درمانگر یا پزشک نمایش داده می شوند.

بیمار با مشاهده فعالیت هاي بیولوژیک خود به صورت اعداد و یا صوت و تصویر به عنوان مثال از میزان فعالیت عضلانی خود به هنگام تمرین درمانی آگاه می شود و قادر است فعالیت مورد نظر را تقویت یا سرکوب نماید.

هر بار که انقباض عضلانی مورد نظر از آستانه تعریف شده فراتر رود، بیمار فیدبک مثبت به صورت پخش موسیقی ویا کامل شدن پازل دریافت می کند و بدین ترتیب پاسخ مطلوب درهرجلسه بیوفیدبک تقویت می شود.

وقتی شما در فشار و استرس هستید، این فعالیت ها تغییر می کند. سرعت ضربان قلب افزایش می یابد، ماهیچه ها سفت می شود، فشار خون بالا می رود، بدن شروع به تعرق می کند و تنفس افزایش می یابد. این تغییرات روی مانیتور قابل مشاهده است و به محض اینکه شما سعی در متوقف کردن آنها دارید فیدبک یا بازخورد فوری مشاهده می شود.

یک درمانگر بیوفیدبک به شما کمک می کند تمرینات آرامش انجام دهید که باعث تمرکز شما بر کنترل فعالیتهای مختلف بدن می شود.

استفاده از surface EMG biofeedback درتسریع روند بهبودي ضایعات اعصاب محیطی، فلج عصب صورتی  (Bell’s palsy)  و تقویت عضلات در سکته مغزي نتایج بسیار خوبی دارد .

درآسیب هاي اعصاب محیطی مانند فلج رادیال یا سیاتیک از طریق بیوفیدبک الکترومیوگرافی، الکترودها ي بیوفیدبک بر روي عضله اي که عصب آن دچار اختلال شده است قرار میگیرد و از طریق بیوفیدبک تقویت عضله مورد نظر و روند بازسازي و ترمیم عصب تسهیل می شود.

از این روش در بیماران قبل و پس از جراحی هاي ارتوپدي مانند تعویض مفصل زانو و لگن، توانبخشی بیماران پس از درمان شکستگی استفاده می شود.

در این گونه موارد بیوفیدبک نتایج بهتري نسبت به افرادي که از فیزیوتراپی به تنهایی براي توانبخشی آنها استفاده می شود داشته است.

یکی از کاربردهاي مهم بیوفیدبک در درمان اختلالات کف لگن و به ویژه بی اختیاري ادرار استرسی، فوریتی و یا مخلوط می باشد.

زمان انجام بیوفیدبک حدود ۶ تا ۱۰ جلسه نیم تا یک ساعته بر حسب وضعیت بیمار است. بیوفیدبک درمانی خوشایند، کاملا غیر تهاجمی و مطلوب براي بیمار است چرا که خود وي در درمان نقش فعال دارد؛ لذا بر خلاف برخی روشهاي دیگر توانبخشی، پیگیري بیمار در درمان، بسیار موثر است.

*️⃣ موارد استفاده از بیوفیدبک

▪️درد مزمن

این روش به شما کمک می کند که مشخص کنید که کدام ماهیچه ها سفت هستند و سپس به شما کمک می کند که یاد بگیرید که چگونه آن ماهیچه ها را آرام کنید.
بیوفیدبک می تواند به شما کمک کند تا ناراحتی های ناشی از درد پایین کمر، اختلال مفصل گیجگاهی‌ زیرواره‌ای (TMJ) و فیبرومیالژیا را کاهش دهید.
برای تسکین درد، بیوفیدبک می تواند برای تمام سنین، از کودکان گرفته تا افراد سالخورده، مفید باشد.

▪️سردرد ها

سر دردها از مواردی هستند که کاربرد بیوفیدبک در مورد آنها مورد مطالعه ی زیادی قرار گرفته است.
استرس و تنش عضلانی می تواند موجب تحریک میگرن ها و دیگر انواع سردرد و همچنین تشدید آنها  شود.
شواهد خوبی وجود دارد که نشان می دهند که درمان با بیوفیدبک می تواند عضلات را آرام و استرس را کم کند تا تکرار و شدت سردرد ها را کاهش دهد.
استفاده از روش بیوفیدبک خصوصا زمانی موثر خواهد بود که  با استفاده از داروها همراه باشد.

▪️اضطراب

تسکین اضطراب یکی از رایج ترین موارد استفاده از بیوفیدبک است.
زمانی که استرس دارید و مضطرب هستید، بیوفیدبک به شما این امکان را می دهد که بیشتراز واکنش های بدن تان آگاه شوید و بعد از آن می توانید یاد بگیرید که چگونه آن واکنش ها را کنترل کنید.

▪️بی اختیاری ادرار و مدفوع

درمان به روش بیوفیدبک می تواند برای افرادی که در کنترل ادرار مشکل دارند، موثر باشد.
بیوفیدبک می تواند به زنان کمک کند تا ماهیچه های کف لگن خود را احساس و آنها را تقویت کنند.
این ماهیچه ها خالی شدن مثانه را کنترل می کنند. بعد از چند جلسه درمان با روش بیوفیدبک، زنانی که دچار بی اختیاری ادرار هستند، ممکن است قادر شوند که نیاز شدید به ادرار کردن و تکرار آن را کم کنند.
بیوفیدبک همچنین برای کودکانی که دچار شب ادراری هستند و افرادی که دچار بی اختیاری مدفوع هستند (ناتوانی در کنترل حرکات روده)، مفید است.
برخلاف داروهایی که برای درمان بی اختیاری استفاده می شوند، بیوفیدبک عوارض جانبی خاصی را ایجاد نمی کند.

▪️فشار خون بالا

شواهد موجود در مورد تاثیر بیوفیدبک در مورد فشار خون بالا ضد و نقیض هستند.
اگرچه به نظر می رسد که این روش فشار خون را کمی پایین می آورد، بیوفیدبک نمی تواند به اندازه دارو برای تنظیم فشار خون موثر باشد.

# سایر کاربردهای بیوفیدبک عبارتند از :

▪️ دردهای اسکلتی – عضلانی
▪️یبوست
▪️دردهای آمیزشی
▪️دردهای کف لگن
▪️تقویت عضلات کف لگن بدنبال جراحی
▪️افتادگی شکم بعد از زایمان

بیوفیدبک فیزیوتراپی گرگان

*️⃣ کاربرد بیوفیدبک در درمان بی اختیاری ادراری

بی‌اختیاری اداری به معنای از دست رفتن کنترل مثانه بوسیله فرد است. علائم بی‌اختیاری ممکن است از نشت خفیف ادرار تا خیس شدن غیرقابل کنترل متفاوت باشد. بی اختیاری ادرار می تواند به دلیل عفونت های ادراری، عفونت های زنانگی، بزرگی غده پروستات، ‌تجمع مدفوع، استفاده از برخی داروها و یا حتی شل و ضعیف شدن عضلات کف لگن و شکم ایجاد شود .
برای درمان بی اختیاری ادرار تقویت مثانه و عضلات کف لگن با ورزش و بیوفیدبک توصیه می شود.
بیوفیدبک در درمان بی اختیاری ادرار به فرد کمک می کند تا کنترل کردن، تقویت و نیرو بخشی ماهیچه های لگن را که در کنترل مثانه نقش مهمی بر عهده دارند را یاد بگیرند.
این درمان می تواند به افرادی که مبتلا به بی اختیاری ادراری فشاری هستند نیز کمک کند، در این افراد ماهیچه ها نمی توانند در برابر فشار بدنبال اعمالی مثل سرفه کردن، عطسه زدن، خندیدن و بلند کردن اشیا مقاومت کنند و در نتیجه باعث خالی شدن مثانه می شوند.

هدف اولیه در بکارگیری بیوفیدبک در درمان بی اختیاری ادراری ، بهینه سازی پاسخ های ماهیچه های کف لگن است

همچنین بیوفیدبک در درمان بی اختیاری ادراری فوری مفید است. در این نوع بی اختیاری ادراری ، بیمار به صورت متوالی نیاز ناگهانی به دفع ادرار به صورت مکرر احساس می کند و قبل از رسیدن به دستشویی ادرار می ریزد.

بیوفیدبک در هر دومورد به فرد آموزش می دهد تا ماهیچه هایی درگیر در کنترل ادرار را تقویت کند. مطالعات نشان می دهد که بیوفیدبک می تواند کاهش بی اختیاری ادرار و بهبود کنترل مثانه را در ۹۴% موارد موجب شود.

✅ کاربرد بیوفیدبک در درمان یبوست :

اینجا  کلیک کنید

? درحال حاضر دستگاه بیوفیدبک در مرکز توانبخشی پارس توان وجود داشته و به درمان بیماران مبتلا به بی اختیاری ادراری و مدفوعی و یبوست کمک قابل توجهی می نماید

 

آدرس

گرگان.  خیابان ولیعصر.  عدالت ۷.

روبروی مرکز جراحی کاپری

۰۱۷۳۲۲۲۲۱۱۵  ?  • نوامبر 11, 2019
  • |
  • دیدگاه
  • |

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

  1. […] بیشتر درباره بیوفیدبک و کاربردهای آن ، ? ” اینجا ” کلیک […]